Mutfak Dolabı

High Gloss mu, Akrilik Mutfak mı, Mebran Kapak mı ?

...Mutfak dolapları yalnızca mutfaklarımızın en önemli parçaları değil, aynı zamanda evimizin genelindeki en önemli depolama alanlarıdırlar. Yemek pişirmek ve yemek için kullandığımız çeşitli mutfak araç gereçlerinin saklandığı bu dolapların kolay temizlenebilen, çabuk kirlenmeyen, sağlam, sağlıklı ve işlevsel bir tasarıma sahip olmaları gerekir. Bu yönüyle de diğer tüm dolap çeşitlerine kıyasla mutfak dolapları oldukça hassas depolama alanlarıdır denilebilir. Bu yüzden mutfak dolaplarınızı yenilerken ya da yeni mutfağınız için bir mutfak dolabı yaptırırken, tüm bu özellikleri karşılayabilen niteliğe sahip olduğundan, bunun için doğru malzemeyi seçtiğinizden emin olmalısınız. 

Mutfak dolabınız mutfağınızdaki dekorasyonun ana unsurudur ve mutfak tezgâhı, ankastre beyaz eşyalar, hatta zemin rengi bile bu ana unsura göre belirlenir. Bu da mutfak dolabınızın malzeme niteliğiyle birlikte tasarımının da son derece önemli olduğuna işaret eder. Hem tarzınızı yansıtacak hem de ihtiyaçlarınızı eksiksiz olarak karşılayacak bir mutfak dolabı için tüm bu faktörleri hesaba katmalısınız.  Bugün pek çok endüstriyel mobilyanın ana malzemesini suntalam, mdflam gibi işlenmiş ahşap ürünleri oluşturuyor. Söz konusu mutfaklar olduğunda ise bu işlenmiş ahşap ürünlerine farklı laminasyon yöntemleri ile pürüzsüz ve dayanıklı yüzeyler ekleniyor ve sonuç olarak ortaya bugün karşımıza sıkça çıkan akrilik ya da membran gibi mutfak dolabı çeşitleri çıkıyor. Yani kısaca sizlerin de deneyimlemiş olacağı gibi işlenmemiş ya da az işlenmiş ahşap ürünleri, örneğin masif paneller, gerek mobilya dünyasında gerekse de özelde mutfak dolaplarında oldukça az kullanılmaktalar. Ayrıca bu tarz daha doğal ahşap malzemeler her ne kadar uzun ömürlü olsalar da neme ve kire karşı işlenmiş ahşap ürünlerine göre daha dayanıksız bir deneyim sunmaktalar. Bu şartlar altında mutfak dolabınız için en mantıklı ve son yıllarda da giderek artan bir popülerliğe sahip olan iki seçenek membran ve akrilik mutfak dolabı kapaklarıdır.

... Daha sert, daha ağır ve daha dayanıklı olan akrilik, nispeten daha pahalı olmakla birlikte mutfak için çok daha iyi bir seçenektir demek yanlış olmaz. Ancak desen ve renk çeşitliliği ile öne çıkan membran yüzeyler de farklı açılardan avantajlı olabiliyor.

High Gloss mu, Akrilik Mutfak mı?

Bizlere en çok sorulan sorulardan biriside . Akrilik mutfak dolapları ve high gloss mutfak dolabı modelleri kaplama ve parlaklık açısında benzer özelliklere sahiptir. Bu yüzden ve mutfak yaptırmak isteyen kullanıcıların kafasını karıştırıyor.

-Bant Köşeleri Açısından Avantajı

Mdflam üzerine preslenen parlak high gloss pvc kaplamaların köşeleri pvc bantla kapatılır. Yani bütüncül değildir. Akrilik mutfak kapakları ise bant köşeleri de dahil pvc kaplamasından ibarettir. Köşelerden nem çekme ve şişme problemleri akrilik kapaklarda daha az görülür.

-Parlaklık Açısından Avantajı

Parlaklık ve ışığı yansıtma konusunda kimse high gloss mutfak dolaplarının eline su dökemez. Arzu edilen ışıl ışıl kapaklar en net high gloss kapaklarda elde edilebilir. Akrilik kapaklar parlak olmasına rağmen aradığınız ayna etkisini size veremeyebilir.

-Çizilmez ve Su Geçirmezlik Açısından Avantajı

Evet bu konu oldukça önemli. Türk insanın en önem verdiği konulardan biride dayanıklı ev eşyasıdır. Evladiyelik eşya terimini de biz ürettik zaten. Bu konuda yani dayanıklı mutfak dolapları konusunda akrilik mutfak dolaplarının eline su dökmek mümkün değil. Çünkü akrilik kapaklar çizilmez bir pvc yapısına sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz bant modeli yüzünden de su ve nem geçirmesi oldukça zordur.